İzmir Temizlik Hizmetleri - Hastane Temizliği 

İzmir Temizlik Şirketi

Hastane Temizliği

Hastane Temizliği

Hastane Temizliği

Hasta odaları gün içinde rutin olarak temizlikleri yapılır. Temizliği yapılmadan önce kat arabası düzenlenir eksik malzeme ve ekipmanlar tamamlanır. Hasta odasına izin alınarak girilir. Oda içi çöpler toplanarak temizliğe başlanır. Oda içi 50cm-200cm arasındaki yüzeylerin tozu alınır. Yemek masası ve telefon beyaz bezle silinir. Bu işlemde hem temizlik hem dezenfekte işlemini bir arada yapabilen kimyasal kullanılır. Tuvalet temizliği yapıldıktan sonra odadaki sarf malzemeler tamamlanır. Zemin önce kuru mop ardından paspas işlemi ve daha sonra nemli mop yapılır. Son olarak bir eksik olup olmadı kontrol ediler. Kapı kolu silinerek temizlik işlemi tamamlanır. Bu işlem sırasında eldiven kullanılmalıdır. Çöp alımı ve tuvalet temizliklerinden sonra kesinlikle eldivenler değiştirilmelidir.
hastahane temizliği
ENFEKTE ODA TEMİZLİĞİ

Enfekte oda temizliği yapılmadan önce, enfeksiyon hakkında hemşirden bilgi alınır. Konu ile ilgili temizlik personeli bilgilendirilir. Kat arabası düzenlenir eksik malzeme ve ekipman tamamlanır. Gerekli güvenlik önlemleri alınır. Enfeksiyonun durumuna göre maske, bone, önlük giyilerek temizlik yapılmalıdır. Dezenfektanlı temizlik kimyasalı kullanılır. Odada hasta yatıyorsa temizlik için izin istenir. Oda günlük temizlik işleyişine göre temizlenir. Enfekte oda temizliğinden sonra kullanılan malzeme ve ekipmanlar dezenfekte edilir. Çıkan çöpler tıbbi atık poşetine atılır. Bu işlemler sırasında kesinlikle eldiven kullanılmalıdır. İşlemden sonra eller yıkanır.

HASTA WC TEMİZLİĞİ

Rutin hasta odası temizliği yapılırken tuvalet temizliği de yapılır. Öncelikle eldiven giyilir. Sonra tuvalet çöpleri toplanır, bu aşamada klozet içine asidik dezenfektanlı kimyasal sıkılır ve beklemeye alınır. Fayanslar ve ayna sarı bezle silinir. Sonra lavabo mineralli ovma kimyasalı ve sünger yardımıyla temizlenir. Kimyasal kalıntısı kalmaması için iyice durulanmanlıdır. Aynı işlem duşa kabin zemini için uygulanır. Duşakabin camları sarı bezle silinir. Daha önceden ürün sıkmış olduğumuz klozet içi fırçayla ovulur iyice durlanır. Klozetin dış kısımları kırmızı bezle silinir. Tuvalet sarf malzemeleri tamalanır. Zemin dezenfektanlı kimyasalla paspaslanır. Son kez bir eksik olup olmadığı kontrol edilir, kapı kolu silinenerek işlem tamamlanmış olur. Bez, mop, paspas püskülü , çift kovalı paspas arabası gibi malzemeler sadece tuvaletlerde kullanılarak olası enfeksiyonları engeller.

CHECK/OUT ODA TEMİZLİĞİ

Hasta taburcu olduktan sonra odanın tamamen temizlenmesi, tekrar kullanıma hazırlanması işlemidir. Temizlikten önce gerekli tüm ekipman ve malzemeler tamamlanır. Kat arabası ve kirli çamaşır arabası oda içine alınır. Oda içi çöpler ve kirli çamaşırlar toplanır. Taburcu odası temizliğinin en önemli işlem basamağı yatak silimidir. Yatak dezenfektanlı temizlik kimyasalı ve mavi bez yardımıyla en uç noktalarına kadar temizlenir. Oda içi tüm duvarlar, havalandırma, lambalar, yangın dedektörü, tablolar silinir. Tuvalet, hasta odası tuvaletindeki işlem basamaklarına göre daha detaylı olarak temizlenir. Hasta odası sarf malzemeleri tamamlanır. Zemin dezanfektanlı kimyasalla temizlenir. Oda son kez kontrol edilir. Kapı kolu silinerek temizlik işlemi tamamlanmış olur.

DOKTOR ODASI TEMİZLİĞİ

Doktor odası temizliği hasta muayenesinin olmadığı gece vardiyalarında temizlenir. Gün içerisinde talebe göre temizlik yapılır. Hasta odaları temizliğinde de dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri dezenfeksiyon işlemidir. Temizlikte kullanılan temizlik kimyasalı dezenfektanlı olmalıdır. İşlem sırasında kesinlikle eldiven kullanılmalıdır. Kat arabası, kullanılacak malzeme ve ekipman hazırlandıktan sonra odadaki çöpler toplanır. Sonra 50 cm-2 m arası düz zemin toz alımı mavi bez ile yapılır. Telefon beyaz bezle silinir. Masa, üstündeki hiçbir şey yer değiştirmemek suretiyle silinir. Ayrıca masa üstü ıslakken kağıtlar konmamalıdır. Lavabo ve ayna temizliğinden sonra zemin dezenfektanlı temizlik kimyasalı ile silinir. Eksik birşey kalmaması için son bir kez daha kontrol edilir, kapı kolu silinerek temizlik işlemi bitirilir. Doktor odasında kanlı, vücut sıvısı bulaşmış atıklar olabilir. Bu atıkların tıbbi atığa atılması, bu işlemler sırasında kesinlikle eldiven kullanılması gerekir.

İDARİ OFİS TEMİZLİĞİ

Hastane ofisleri enfeksiyon açısından en az risk grubunda olsa bile yapılan temizlikte dezenfeksiyon işlemine dikkat edilmelidir. Ofis temizlikleri mesai saatleri haricinde yapılır. Gün içersinde talebe göre temizlik yapılabilir. Temizlikte kullanılan temizlik kimyasalı dezenfektanlı olmalıdır. İşlem sırasında kesinlikle eldiven kullanılmalıdır. Kat arabası, kullanılacak malzeme ve ekipman hazırlandıktan sonra odadaki çöpler toplanır. Sonra 50 cm-2 m arası düz zemin toz alımı mavi bez ile yapılır. Telefon beyaz bezle silinir. Masa, üstündeki hiçbir şey yer değiştirmemek süretiyle silinir. Ayrıca masa üstü ıslakken kağıtlar konmamalıdır. Pelüş ve cam çek yardımı ile cam temizliği yapılır. Zemin papaslama işleminden sonra eksik olmaması için son kontrol yapılır. Kapı kolu silinerek temizlik işlemi tamamlanır.
hastahane temizlik
TEMİZLİKTE DEZENFEKSİYONUN ÖNEMİ

Dezenfeksiyon: Herhangi bir yüzeyde veya ortamda insan sağlığını etkileyen patojen olguların (bakteriler, virüsler,mantarlar) minimum seviyeye indirilmesidir.

Hastane temizliğinde amaç sadece kiri yok etmek değil mikrobik florayı da azaltmak olduğundan dezenfeksiyon şarttır. İyi bir yüzey dezenfeksiyonunun sağlanması için uygun dezenfeksiyon malzemesi kullanımı zaruridir. Hastanelerde dezenfeksiyon işleri günlük temizlikte, periyodik temizlikte, olağanüstü durumlarda ve ameliyathane, yoğun bakım gibi özel ünitelerin temizliğinde uygulanmaktadır. Sağlık kurumlarında enfeksiyonların önlenmesi için temizlik hizmetlerine önemli roller düşmektedir. Kullanılan alanının yoğunluğuna göre gün içerisinde birkaç defa dezenfeksiyon işlemi yapılabilmektedir.

TIBBİ ATIKLARIN TOPLANMASI VE DEPOLANMASI VE ATIKLARIN AYRIŞTIRILMASI

Hastane atıkları enfeksiyon kaynağı olabileceği için diğer atıklardan farklıdır. Atıkların toplanması, depolanması ve imha edilmesi insan sağlığı için çok önemlidir. Hastane atıkları üçe ayrılmaktadır. Bunlar;

Evsel Atıklar: Ofisler, mutfak, kantin gibi yerlerden çıkan tıbbi açıdan insan sağlığına etkisi olmayan atıklardır.(kağıt, toz ,karton,plastik,v.b.) Siyah renkli poşetlere toplanır.
Tıbbi atık: Hastane ünitelerinden çıkan, kan, enfeksiyöz vücut sıvıları, serolojik atıklar gibi atıklar tıbbi atıkları oluşturur. Kırmızı üzerinde tıbbi atık olduğu belli logolu poşetlerde toplanır.
Cam atıklar: Serum şişeleri, flakonlar cam atıklardandır. Mavi renkli poşet içinde toplanılır.
Tıbbi atıklar soğutmalı özel bölmelerde depolanırlar. Tıbbi atıklar hastane bölümlerinden eğitimli bir personel tarafından toplanıp depolanır.

DETAY TEMİZLİK

Hastanelerde günlük temizliğin haricinde periyodik olarak temizlikler yapılmaktadır. Bu periyodlar haftalık, aylık, altı aylık, yıllık olabilmektedir. Periyodik temizlikler tatil günlerinde, iş trafiğinin yoğun olmadı zamanlarda yapılır. Havalandırmalar, lambalar, yangın dedektörleri, duvarlar, süpürgelikler, cam pervazla, perdeler, koltuklar, yataklar periyodik olarak temizlenir. Günlük temizlik daha çok bakımı korumak, toz almak amaçlı yapılır. Temizleme gücü yüksek dezenfekte özelliği olan kimyasallarla ulaşılması zor alanların periyodik olarak temizlenmesi eskimeyi ve aşırı kirlenmeyi engellemektedir. Detay temizlik için personele eğitim verilerek çok iyi sonuçlara ulaşılır.

İzmir Temizlik Hizmetleri&Hastane Temizliği

İzmir Temizlik Hizmetleri&Hastane Temizliği

Adres

Osmangazi Mahallesi, 597/3 sokak No 3/A
osmangazi/bornova/İZMİR

İletişim

Mail: cenap3504@gmail.com
Tel: +90 232 373 58 28
Fax: +90 232 373 58 28